Урок№18
Народна і професійна, духовна і світська культура: характерні
риси, відмінності, взаємопроникнення. Національна художня культура. Збереження
культурної спадщини.
Мета: дати поняття про духовну культуру як духовне явище,
вчити порівнювати зразки народної та професійної культури; знаходити ознаки
взаємодії; сприяти формуванню художнього смаку і естетичному розвитку
особистості.
Обладнання: матеріали, які висвітлюють художню творчість народних та
професійних митців (художників, скульпторів, музикантів, виконавців).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу ( з творчим підходом).
Хід уроку
I.Організаційна частина
Оголошення теми та мети уроку.
Обговорення визначень, що стосуються поняття «культура».
III.Подання нового матеріалу
Слово вчителя. Духовна культура
– одна із сторін загальної культури людства, вона протиставляється матеріальній
культурі ( але вони тісно пов’язані між собою). Духовною культурою є явища,
пов’язані з свідомістю, інтелектуальною, а також емоціонально – психологічною
діяльністю людини , -це мова,звичаї, вірування, знання, мистецтво. Є думка, що
духовність людини якнайповніше збагачується у процесі спілкування з мистецтвом.
Мистецтво є вічною цінністю, його позитивна енергетика спрямована на формування
творчої особистості. Мистецьки шедеври дають змогу поринути в емоційно-
чуттєвий світ іншої людини, а відтак-зрозуміти її.
Кожний із видів мистецтва, впливаючи на душу людини загалом,торкається
різних її струн, і в цьому розумінні кожен із них самобутній і незамінний. Під
час зустрічі з шедеврами у людини виникають художні емоції, сильні почуття(
співчуття, гніву, захоплення). Вони є наслідком не пасивного, а неодмінно
творчого сприймання, активізації розуму й уяви. Справжнє розуміння мистецьких
творів потребує залучення до художнього сприйняття всього масиву знань щодо
епохи , засобів художнього мислення автора і його прийомів тлумачення світу,
особливості жанру мистецтва до якого належить твір.
Слухання музичного твору.
А.Вівальді. Пори року «Зима»(дод.1)
·
Які
емоції викликала у вас прослухана музика?
·
Чи
можна назвати ці твори шедеврами?
В структурі культури виділяють такі поняття-народна
культура та професійна.
Народна культура –
вона створюється анонімними творцями, що не мають професійної підготовки.
Основною умовою народної культури є доступність її сприйняття народом,
співзвучність з його інтересами і світоглядом. В основі народної культури
лежать традиції, що відіграють роль генетичної пам’яті людей. Яскравим прикладом
є міфи, легенди ,казки, пісні, танці, архітектура, живопис.
Професійна
культура створюється
людьми, які пройшли відповідну підготовку, мають освіту за фахом, який
відповідає процесам їхньої творчості.
Було б хибним вважати, що між народною і професійною
культурою не існує зв’язку: народна культура не протистоїть загально художнім
процесам розвитку. Народна культура засвоює окремі елементи професійної
культури. трансформуючи їх і поєднуючи з традиційними художніми прийомами.
Водночас народна культура живить своїми цілющими силами професійну
культуру.
Перегляд та обговорення
відеороликів.
·
«Кривий танець» у виконанні народних та
професійних виконавців.(дод.2,3)
·
Дитячі
ігри – народне та професійне виконання.(дод.4,5)
·
Народна
архітектура –професійна архітектура (взаємопроникнення).(дод.6,7)
·
Художні
промисли –Петриківський розпис.(дод.8)
·
Українська
пісня.(дод.9,10)
IV. Закріплення
вивченого матеріалу.
Підведемо підсумки
уроку у вигляді культурологічного диктанту. Учитель читає тези, які
характеризують дані культури у довільному порядку, учні записують
характеристику у два стовпчики.
Народна
культура
·
Колективна,
анонімна творчість.
·
Усна
форма поширення.
·
Передача
способом безпосередньої комунікації.
·
Зв'язок
з віковими народними традиціями.
·
Імпровізаційність
багато варіативність.
·
Етнічна
специфічність.
Професійна культура
·
Висока
технічна складність.
·
Витонченість
естетична якість.
·
Зафіксоване
авторство митця
·
Обов’язкова
фахова освіта та професійна підготовка.
·
Певна
залежність творчості від духовних потреб замовників.
Народна та професійна культури доповнюють одна одну і
складають цілісну картину панорами культури мистецтва.
V. Домашнє завдання. Знайти приклади до теми «Взаємопроникнення народної та
професійної культури»
Немає коментарів:
Дописати коментар